Menu

107 matek

5. 5. 2022

Jaké je to přivést na svět dítě tam, kde svoboda končí vězeňským dvorem? Film Petera Kerekese je neotřelým pohledem na téma mateřství.

Věznice číslo 74 v ukrajinské Oděse je místo, kde si svůj trest za vážné zločiny odpykává více než 100 žen. Jednou z nich je i Lesja, těhotná mladá žena, která je odsouzená na sedm let za zločin z vášně. Její dítě se tak narodí za mřížemi, na místě, kde se s ním bude moci potkávat jen jednou za čas v oddělené části věznice. Pokud vězenkyně nedokáže pro svého potomka sehnat domov do jeho třetích narozenin, bude umístěný do ústavní péče. Lesja si tak musí zvykat na vězeňskou rutinu, mateřství i obtížný boj o budoucnost svého potomka. V mistrovsky vybalancovaném mixu dokumentárního portrétu a sociálního dramatu se prolínají osudy různých vězenkyň a rutina oddané dozorkyně Iriny, která má na starosti předávání dětí do ústavní péče. Slovenský režisér Peter Kerekes je pečlivým pozorovatelem výrazného prostředí i vnímavým posluchačem pohnutých životních příběhů z místa, kde vidina svobody připomíná jen barevnou tapetu na zdi.

V kinech a online

Původní název
Cenzorka
Rok výroby
2021
Režie
Peter Kerekes
Země
Slovensko, Česko, Ukrajina
Scénář
Peter Kerekes, Ivan Ostrochovský
Produkce
Punkchart Films
Koprodukce
Jiří Konečný - Endorfilm
Jazyk
Ukrajinsky
Kamera
Martin Kollar
Nosiče
DCP, MP4
Střih
Thomas Ernst, Martin Piga
Přístupnost
Do 12 let
Hudba
Lucia Chuťková
Stopáž
93 minut
Hrají
Maryna Klimova, Iryna Kiryazeva, Lyubov Vasylyna
Žánr
Drama, dokumentární
Premiéra
5. 5. 2022

Režie

Režisér a producent, rodák ze slovenských Košic Peter Kerekes (nar. 1973), má již na svém kontě řadu cenami ověnčených dokumentárních filmů. Vystudoval filmovou režii na bratislavské VŠMU, kde posléze začal přednášet a spolu s režisérem Dušanem Hanákem se podílel na založení ateliéru hraného a dokumentárního filmu. Ačkoliv se chtěl zpočátku věnovat režii hraných děl, jeho první dokument o slovenském básníkovi Eriku Grochovi podnítil jeho zájem právě o tuto formu filmového vyjádření. 

Jako režisér je podepsán pod snímky Ladomírské morytáty a legendy (1998), 66 sezón (2003), Jak se vaří dějiny (2008) nebo Sametoví teroristé (2013). Na kontě má také řadu dokumentárních TV seriálů.

Jako producent se podílel mimo jiné na filmech Svět podle Daliborka (2017) nebo Okupace 1968 (2018).  Od roku 2003 působí v pevné sestavě tvůrčího týmu složeného z kameramana Martina Kollára a střihače Marka Šulíka.

Ocenění

 • Venice Film Festival 2021 - Venice Horizons Award - Nejlepší scénář
 • Chicago International Film Festival 2021 - Silver Hugo - Nejlepší režie
 • Cottbus Film Festival of Young East European Cinema 2021 - Nejlepší film
 • San Sebastián International Film Festival 2021 - nominace na Zabaltegi-Tabakalera Prize
 • slovenský kandidát na Oscara
 • 4 x Slnko v sieti (slovenské filmové ceny):  
  - nejlepší ženský herecký výkon
  - nejlepší filmový scénář
  - nejlepší režie
  - nejlepší film 

Ke stažení