Menu

Adam

8. 12. 2022

Abla provozuje malé pekařství v Casablance, kde žije společně s osmiletou dcerkou Wardou. Jednoho dne u jejích dveří zaklepe Samia, která se marně snaží sehnat práci a přístřeší.

Osamělá žena v pokročilém stupni těhotenství těžko nalézá v konzervativní marocké společnosti zastání. I Abla napřed příkře odmítne, ale nakonec přeci jen neochotně nabídne pomocnou ruku. Mezi ženami, které jsou zvyklé bolest maskovat hrdostí, se začne rodit silné pouto. V poetických kulisách malého pekařství rozehrává Maryam Touzani v mistrně zrežírovaném debutu Adam svou neokázalou poklonu ženské síle, touze a vytrvalosti v podmínkách nesvobody a represe.

V kinech a online

Původní název
Adam
Rok výroby
2019
Režie
Maryam Touzani
Země
Maroko, Srbsko
Scénář
Maryam Touzani
Jazyk
arabsky s českými titulky
Kamera
Virginie Surdej
Nosiče
DCP, MP4
Střih
Julie Naas
Přístupnost
bez omezení
Stopáž
98 min.
Hrají
Lubna Azabal, Nisrin Erradi, Aziz Hattab, Douae Belkhaouda
Žánr
drama
Premiéra
8. 12. 2022
Monopol
29. 5. 2026

Režie

Maryam Touzani se narodila v marockém Tangeru, vystudovala mediální komunikaci a žurnalistiku v Londýně. Začínala jako scenáristka a režisérka krátkých filmů a dokumentů. Její krátký film Quand ils dorment (2011) získal řadu cen, následující dokument Sous Ma Peau Vieille patřil vzhledem ke svému tématu ženské prostituce k nejdiskutovanějším filmům v Maroku. Adam je její celovečerní debut měl v roce 2019 premiéru v sekci Un Certain Regard na festivalu v Cannes a byl také marockým kandidátem na Oscara. Její druhý film Modrý kaftan měl rovněž premiéru v sekci Un Certain Regard na festivalu v Cannes (2022), kde získal cenu filmových novinářů FIPRESCI.

„Jedno z hlavních pozitiv Adama je to, s jakým klidem nachází fundamentální pravdu o schopnosti žen poskytovat péči i něhu, i když jim samotným se jich nedostává.“
Screen Daily
„Jednoduchý příběh přeměněný na zlato.“
The Hollywood Reporter
„Malý klenot, který stojí na skvělém provedení a postavách.“
Variety