Menu

FANTASTICKÁ ŽENA

9. 11. 2017

Marina, servírka a zpěvačka, a Orlando, starší muž, se do sebe zamilují a plánují společnou budoucnost. Orlando však náhle onemocní a následně umírá.

Coby transžena je Marina nucena bojovat nejen s Orlandovou rodinou, která je přesvědčena, že Marina nese za jeho smrt zodpovědnost, ale i s předsudky svého okolí, jež její sexuální identitu považuje za cosi nenormálního a zvráceného. A především za právo být sama sebou. Nejnovější snímek režiséra Sebastiána Lelia je originálním nadžánrovým pokusem vzdorovat společenským stereotypům emancipačním příběhem, který si bere stejným dílem z tvorby Alfreda Hitchcocka i Pedra Almodóvara. Autorův senzuální i kousavý komentář ke krutosti diskriminace, která míří často na ty nejzranitelnější, stojí na souhře naturalistických a lehce magických poloh a především na znamenitém múzickém výkonu herečky Daniely Vega. "Fantastickou ženu považuji za film plný estetické velkoleposti, silného vyprávění, napětí a citů. Film obsahující celou paletu poloh, zkušeností, emocí. Je to film, který oslavuje a současně zkoumá svoji hlavní postavu, Marinu Vidalovou. Co diváci spatří, až Marinu uvidí? Ženu, muže, nebo součet obojího? Spatří lidskou bytost, která se jim neustále přetváří před očima, která proudí, vibruje a proměňuje se. To, co diváci vidí, se nikdy nedá přesně vystihnout, takže se Marina stává jakýmsi vírem, jenž přitahuje jejich představivost a touhu a vybízí je ke zkoumání mezí vlastní empatie." Sebastián Lelio Film byl oceněn Stříbrným medvědem na festivalu Berlinale 2017. Film Fantastická žena získal Oskara za nejlepší cizojazyčný film!

V kinech a online

Původní název
Una Mujer Fantástica
Rok výroby
2017 
Režie
Sebastián Lelio
Země
Chile / Německo / USA / Španělsko
Scénář
Sebastián Lelio, Gonzalo Maza
Produkce
Juan de Dios Larraín, Pablo Larraín, Sebastián Lelio, Gonzalo Maza
Jazyk
španělsky s českými titulky
Kamera
Benjamín Echazarreta
Střih
Soledad Salfate
Hudba
Matthew Herbert, Tina Laschke
Stopáž
104 minut
Hrají
Daniela Vega, Francisci Reyes, Luis Gnecco, Aline Küppenheim, Amparo Noguera, Antonia Zegers, Néstor, Cantillana, Alejandro Goic, Nicolás Saavedra, Marcial Tagle
Žánr
Drama
Premiéra
9/11/2017
Monopol
7/ 5/ 2024

Režie

Sebastián Lelio (1974, Chile) patří mezi nejtalentovanější latinskoamerické režiséry, jeho snímky jsou s úspěchem uváděny na mezinárodních festivalech. Vystudoval filmovou školu Escuela de Cine de Chile. Jeho celovečerní debut La Sagrada Familia byl uveden v roce 2006 na MFF v San Sebastiánu. V roce 2009 následoval snímek Navidad, uvedený v sekci Quinzaine des réalisateures na MFF v Cannes. Jeho třetí celovečerní film El año del tigre (Rok tygra) soutěžil na MFF v Locarnu 2011. Jeho snímek Gloria získal cenu pro nejlepší připravovaný filmový projekt na MFF v San Sebastiánu v loňském roce a rovněž soutěžil na letošním Berlinale. Za film Fantastická žena získal Stříbrného medvěda za nejlepší scénář a Oscara za nejlepší zahraniční film. 

 

Ocenění

  • Stříbrný medvěd, Berlinale 2017
  • Oscar - Zahraniční film, 2018

Ke stažení