Menu

FREE SOLO

16. 5. 2019

Alex Honnold si v životě neklade malé cíle. Špičkový americký sportovec udivuje svět odvážným balancováním na hraně života a smrti, když zdolává složité strmé vrcholy sám a bez jakéhokoli jištění.

Yosemitský gigant El Capitan ale představuje výzvu, před kterou i chladnokrevný a zdánlivě emocí zbavený lezec zapochybuje. Oscarem ověnčený dokumentární thriller unikátním způsobem kombinuje závrať a euforii.

V kinech a online

Původní název
Free Solo
Rok výroby
2018
Režie
Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi
Země
USA
Jazyk
anglicky s českými titulky
Kamera
Jimmy Chin, Clair Popkin, Mikey Schaefer
Nosiče
DCP, MP4
Střih
Bob Eisenhardt
Přístupnost
bez omezení
Hudba
Marco Beltrami
Stopáž
100 min.
Hrají
Alex Honnold, Jimmy Chin
Premiéra
16/5/2019
Monopol
31/3/2021

Režie

 

Mnohokrát oceněná dokumentaristka Elizabeth Chai Vasarhelyi je režisérkou a producentkou filmu Free Solo z produkce National Geographic, který natočila společně se svým manželem Jimmy Chinem, a za nějž získali Oscara pro nejlepší celovečerní dokument. Prorazila už svým debutem Normal Life, který v roce 2003 zvítězil na festivalu Tribeca. Mezi její další významné tituly patří v Senegalu natočené dokumenty Youssou N'Dour: I Bring What I Love (2008), Touba (2013) a Neúplatní (Incorruptible).

Jimmy Chin je spolurežisérem, producentem a kameramanem Free Solo. Profesionální horolezec, lyžař a skialpinista je už osmnáct let členem atletického týmu The North Face a výzkumníkem pro National Geographic. Jako prvnímu a jedinému Američanovi se mu podařil sjezd z vrcholu Mount Everest. Získal řadu ocenění za svou publikační činnost mimo jiné v The New York Times, Vanity Fair a Outside Magazine.

Jako režisérská dvojice se Elizabeth Chai Vasarhelyi a Jimm Chin proslavili už snímkem Meru – zaznamenávající výstup na horu Meru Peak v Himalájích, který získal Cenu diváků za nejlepší dokumentární film na festivalu MFF Sundance (2015).

 

 

Ocenění

  • Oscar pro nejlepší celovečerní dokument 2019
„Tento příběh plný vášně, disciplíny a transcendence si vás rozhodně získá, ať už se o horolezectví zajímáte, nebo ne. Jeden neuvěřitelný výstup mimořádného sportovce, jeden obrovský skok pro lidstvo.““
The Globe and Mail
„„Ti, kteří milují závratné pocity během sledování adrenalinových dokumentů, pocítí při Free Solo vzrušení natolik silné, že pro ně bude obtížné zažít někdy silnější.”“
Variety
„„Jeden z nejvíce strhujících dokumentů roku. Stojí za to ho sledovat na co největším plátně.““
Vanity Fair

Ke stažení