Menu

Ixcanul

20. 2. 2020

Sedmnáctiletá María je prostá indiánská dívka žijící s rodiči na úpatí sopečného vulkánu. Když se poprvé zamiluje, její život nečekaně nabere zcela jiný směr.

Koloběh přírody a koloběh života vměstnal debutující talent Jayro Bustamante do minimalistického jazyka dlouhých záběrů a rurální symboliky. V příběhu situovaném do drsného a přírodní mystikou prostoupeného prostředí nechybí společenská kritika současné Guatemaly, která dokazuje, že Jayro Bustamante byl už ve své prvotině schopný suverénně spojit psychologická a sociální témata. Film v roce 2015 ohromil Berlinale a získal prestižní cenu Alfreda Bauera.

V kinech a online

Původní název
Ixcanul
Rok výroby
2015
Režie
Jayro Bustamante
Země
Guatelama, Francie
Scénář
Jayro Bustamante
Jazyk
mayština, španělština s českými titulky
Kamera
Luis Armando Arteaga
Nosiče
DCP, MP4
Střih
César Díaz
Přístupnost
15 +
Stopáž
100 min.
Hrají
María Mercedes Coroy, María Telón, Manuel Manuel Antún, Fernando Martínez, Justo Lorenzo, Marvin Coroy
Žánr
drama
Premiéra
20/2/2020
Monopol
15/3/2024

Režie

Talentovaný guatemalský režisér Jayro Bustamante (1977) studoval komunikaci na Univerzitě San Carlos, kde rovněž pracoval pro reklamní agenturu Ogilvy & Mather. Později studoval režii v Paříži a nakonec i scenáristiku v Římě. Slavil úspěchy už se svými krátkými filmy, z nichž ten poslední, Cuando sea grande (2012), získal cenu na festivalu v Clermont-Ferrand. Jeho celovečerní debut Ixcanul  (2015) – inspirovaný dlouhodobými problémy této jihoamerické země se zneužíváním domorodců – měl premiéru v soutěži Berlinale, odkud si odnesl Cenu Alfreda Bauera za film, který otevírá nové perspektivy. Ve svém druhém film Chvění (2019), který byl na Berlinale 2019 vybrán do sekce Panorama,  Bustamante sugestivně nahlíží do nitra hluboce represivní guatemalské společnosti.

Ke stažení