Menu

Je to ve hvězdách

Všichni potřebujeme v něco věřit. Někdo v Boha, jiný ve vědu, další v hvězdné konstelace. Všichni ale nakonec možná hledáme to samé.

Třiašedesátiletá Luciana je jednou ze zastánkyň aktivní astrologie. Jak sama ráda říká: je to jednoduchý, avšak účinný způsob, jak změnit svůj osud tím, že na své narozeniny vyrazíte na výlet. Lucianina činnost by se dala charakterizovat jako práce esoterického stratéga kombinovaná s cestovní kanceláří. Při triangulaci zeměpisné šířky, délky a efemerid na mapách však zároveň bedlivě sleduje ty nejlepší nabídky na Skyscanneru. Lucianina kancelář se nachází v chátrajícím zámku v Aiello del Friuli, jejž značně ohlodal zub času. Vesnice ležící nedaleko benátské laguny je obklopena kukuřičnými polia spoustou domůna prodej. Zatímco zemědělský a realitní sektor na tom v poslední době nejsou právě nejlépe, k Lucianě se klienti jen hrnou. Ženy hledající lásku, zmatení teenageři, podnikatelé na pokraji osobní krize: mnozí ztakovýchto zákazníkůse Luciany ptají, kde by měli strávit své narozeniny. Z mnoha klientů, kteří denně proudí do jejího studia, vybereme šest a budeme sledovat jejich dobrodružství. Peter Kerekes sleduje podivuhodné trajektorie, které svým klientům vyměřuje tato oblíbená italská věštkyně. Kombinací trpělivé observace a poeticky stylizovaných záběrů se slovenský režisér dotýká pomíjivosti, trapnosti a potřebnosti naděje a smyslu, i kdyby se mělo jednat jen o prchavé přeludy.

V kinech a online

Původní název
Wishing on a Star
Režie
Peter Kerekes
Země
Itálie, Slovensko, Brazílie, Česko
Produkce
Erica Barbiani, Ralph Wieser, Peter Kerekes
Koprodukce
Artcam Films
Jazyk
Italsky, anglicky
Kamera
Martin Kollár
Střih
Marek Šulík

Režie

Peter Kerekes (1973) je slovenský režisér, producent a učitel. Vystudoval filmovou režii na bratislavské VŠMU, kde posléze začal přednášet a spolu s režisérem Dušanem Hanákem se podílel na založení ateliéru hraného a dokumentárního filmu. Jako režisér je podepsán pod snímky Ladomírské morytáty a legendy (1998), 66 sezón (2003), Jak se vaří dějiny (2008) nebo Sametoví teroristé (2013). Na kontě má také řadu dokumentárních TV seriálů. Jako producent se podílel mimo jiné na filmech Svět podle Daliborka (2017) nebo Okupace 1968 (2018).