Menu

Modrý kaftan

16. 3. 2023

Marocký krámek s oděvy je dějištěm nečekaného milostného trojúhelníku v subtilním a křehkém příběhu o různých podobách lásky.

Mina a její manžel Halim provozují v Maroku obchod s tradičními oděvy – kaftany. Mina se stará o prodej, zatímco Halim kaftany s láskou k tradiční ruční výrobě šije. Manželství je šťastné navzdory Minině chatrnému zdraví a Halimově jiné sexuální orientaci, kterou Mina tiše toleruje. Trh ale tradičnímu řemeslu nepřeje, zákazníci na objednávky spěchají, a tak jsou Mina a Halim nuceni přijmout pomocníka. V okamžiku, kdy k nim nastoupí mladý, pohledný a učenlivý Youssef, se změní křehká rovnováha jejich vztahu, milostný trojúhelník se ale začne vyvíjet jinak, než by se na první pohled zdálo... Režisérka Maryam Touzani vypráví svůj příběh se stejnou pečlivostí, neuspěchaností a láskou, s jakou Halim šije svoje kaftany. Její druhý film po úspěšném debutu Adam (uvedeném v Cannes v sekci Un Certain Regard 2019) přináší empatický pohled na v Maroku tabuizované téma homosexuality, ale i svébytnou obhajobu instituce manželství.

V kinech a online

Původní název
Le Bleu du caftan
Rok výroby
2022
Režie
Maryam Touzani
Země
Francie, Maroko, Belgie
Scénář
Maryam Touzani, Nabil Ayouch
Zvuk
Nassim El Mounabbih
Produkce
Nabil Ayouch
Jazyk
arabsky s českými titulky
Kamera
Virginie Surdej
Střih
Nicolas Rumpl
Přístupnost
od 15 let
Stopáž
122
Hrají
Lubna Azabal, Saleh Bakri, Ayoub Missioui
Žánr
drama
Premiéra
16. 3. 2023

Režie

Maryam Touzani se narodila v marockém Tangeru, vystudovala mediální komunikaci a žurnalistiku v Londýně. Začínala jako scenáristka a režisérka krátkých filmů a dokumentů. Její krátký film Quand ils dorment (2011) získal řadu cen, následující dokument Sous Ma Peau Vieille patřil vzhledem ke svému tématu ženské prostituce k nejdiskutovanějším filmům v Maroku. V roce 2019 měl v sekci Un Certain Regard na festivalu v Cannes premiéru její celovečerní debut Adam, který byl marockým kandidátem na Oscara. Modrý kaftan, který je jejím druhým celovečerním filmem, měl rovněž premiéru v sekci Un Certain Regard na festivalu v Cannes, kde získal cenu filmových novinářů FIPRESCI. 

Ocenění

 Cannes 2022 - sekce Un Certain Regard; cena FIPRESCI 

„Přesvědčivé vyprávění, vláčný hypnotický rytmus, silná atmosféra, intimní kamera... Herci by nemohli být lepší.“
The Hollywood Reporter
„Jako když se potká Před půlnocí a Nit z přízraků.“
IndieWire
„Úchvatně zahrané a emocionálně naléhavé.“
Screen Daily