Menu

Nová šichta

24. 6. 2021

Tomáš Hisem celý život fáral, ale proměny práce ho vyženou na povrch a na pracovní trh, na kterém se nikdy nepohyboval. Tomáš se rozhodne stát programátorem.

25 let strávil Tomáš Hisem pod zemí jako horník na Ostravsku. Trh práce se ale prudce mění, doly zavírají, havíři se rekvalifikují. Tomáš si navzdory nevěřícím pohledům svých kamarádů volí specializaci, která má k jeho původní profesi opravdu na hony daleko. Hodlá vyměnit šachtu za digitální prostor a stát se programátorem. Intimní a zároveň lehce humorný časosběrný portrét režiséra Jindřicha Andrše sleduje komorní, ale epickou odyseu obyčejného člověka. Svým nevtíravým humanismem evokuje díla klasiků britského sociálního realismu, její řízný ostravský akcent si však s ničím nespletete.

V kinech a online

Původní název
Nová šichta
Rok výroby
2020
Režie
Jindřich Andrš
Země
Česká republika
Scénář
Jindřich Andrš
Zvuk
Šimon Herrmann
Produkce
Moloko Film
Koprodukce
Česká televize, FAMU, Studio Bystrouška
Jazyk
Ostravština
Kamera
Tomáš Frkal
Nosiče
DCP, MP4
Střih
Lukáš Janičík
Přístupnost
Od 12 let přístupné
Hudba
Eliška Cílková
Stopáž
91 min.
Hrají
Tomáš Hisem
Žánr
Dokumentární
Premiéra
24.06.2021

Režie

Jindřich Andrš (1994) je debutujícím režisérem a producentem. Studoval režii dokumentárních filmů na FAMU, filmovou vědu na Univerzitě Karlově a Edinburgh Napier University. Za svůj krátký film Poslední šichta Tomáše Hisema obdržel Zvláštní uznání v sekci Česká radost na MFDF Jihlava 2017 a další ceny. Nová šichta - intimní časosběrný portrét propuštěného horníka, který se rozhodl přeučit na programátora, je jeho celovečerním debutem. S Novou šichtou se zúčastnil mezinárodních workshopů Ex Oriente, Doc Incubator CZ a IDFA Academy. Jako producent dokončil krátký film Pripyat Piano - filmovou báseň z Černobylu. Pripyat Piano obdrželo v roce 2019 cenu Silver Eye Award.

Ocenění