Menu

Phim Viet Nam

1. 12. 2022

Setkání s mladým vietnamským filmem a kulturou.

Pásmo Phim Viet Nam předkládá trojici filmů, které natočili mladí tvůrci vietnamského původu. Zatímco Nespatřená řeka nabízí meditativně laděný příběh o emigraci a složitých návratech, Ticho poodhaluje téma domluvených sňatků i postavení žen uvnitř vietnamské společnosti. Milý tati pak skrze suverénní kombinaci animace a hraného filmu vykresluje nejen složitý vztah otce a dcery, ale i konflikt mezi tradicí a modernitou. Všechny filmy, oceněné na mezinárodních festivalech, spojuje vnější perspektiva talentovaných režisérů, kteří nahlížejí na kulturní tradice Vietnamu kritickým okem emigrace. Pásmo obohacuje trojice rozhovorů, kde režisérka Diana Cam Van Nguyen, hudebnice Viah a blogerka Do Thu Trang sumarizují otázky spojené s identitou a generační propastí.

V kinech a online

Rok výroby
2022
Režie
Diana Cam Van Nguyen, Phạm Ngọc Lân, Pham Tien An
Země
ČR, Vietnam, USA
Scénář
Diana Cam Van Nguyen, Phạm Ngọc Lân, Pham Tien An
Nosiče
MP4
Přístupnost
Přístupné
Stopáž
56 / 64 minut
Hrají
Hong Nhung The Thi, Le Hoai Trung, Linh Duong a další
Premiéra
1.12.2022

Režie

Diana Cam Van Nguyen (nar. 1993) je česko-vietnamská režisérka, výtvarnice a absolventka FAMU. Specializuje se na animované dokumenty (Malá, Spolu sami, Milý tati) a ve svých filmech se věnuje osobním tématům. Její krátké filmy soutěžily na festivalech v Locarnu, Rotterdamu, Torontu nebo IDFA. Spolu sami (2018) bylo oceněno na MFDF Jihlava 2018 jako nejlepší český experimentální film a byl mezi třemi finalisty BAFTA Student Award 2019.
Její krátký film Milý tati (2021) vyhrál Českého lva a Cenu české filmové kritiky za Nejlepší krátký film 2021, Cenu Magnesia za Nejlepší studentský film a Nejlepší zvuk na MFDF Jihlava 2021. Mezinárodní ocenění film dostal na BFI London Film Festival, Clermont-Ferrand, DOK Leipzig a dostal Zvláštní uznání v Torontu. Cenami AFI Grand Jury Award 2021 a Flickerfest Documentary Short Film Award se film kvalifikoval na Oscary 2023. Má nominaci na Evropskou filmovou cenu.