Menu

Povaha lásky

9. 5. 2024

Romantická komedie na věčné téma: protiklady se přitahují, ale může takový vztah vydržet?

Sophie žije pohodlný, byť trochu nudný život se svým partnerem Xavierem. Dokud nepotká Sylvaina, ani jí nenapadne, že v jejím životě chybí vášeň. Při náhodném střetu profesorky filozofie a pohledného stavaře však nejen že přeskočí jiskra, ale vzplane celý les. Sophie je brzy postavená před rozhodnutí, zda dát přednost svému srdci, nebo intelektu. Sophiina volba tentokrát znamená: raději zemitého sexy řemeslníka se sklony k rasismu, nebo salónního intelektuála, ze kterého oheň nevykřešeš, ale nemusíš se za něj stydět před přáteli...? Inteligentní romantická komedie quebecké režisérky a herečky Monii Chokri přináší dojemnou a vtipnou podívanou, kde se Platón a Schopenhauer užasle potkávají s červenou knihovnou.

V kinech a online

Původní název
Simple comme Sylvain
Rok výroby
2023
Režie
Monia Chokri
Země
Kanada / Francie
Scénář
Monia Chokri
Zvuk
François Grenon, Julien Roig, Olivier Guillaume
Produkce
Nancy Grant, Sylvain Corbeil
Jazyk
francouzsky s českými titulky
Kamera
André Turpin
Střih
Pauline Gaillard
Přístupnost
od 15 let
Hudba
Émile Sornin
Stopáž
110 min
Hrají
Magalie Lépine-Blondeau , Pierre-Yves Cardinal, Francis-William Rhéaume, Monia Chokri
Žánr
romantická komedie
Premiéra
9. 5. 2024

Režie

Režisérka, scenáristka a herečka Monia Chokri se narodila v 1982 v kanadském Quebeku. Poprvé na sebe výrazně upozornila hned na začátku své herecké kariéry jako Marie ve filmu Xaviera Dolana Imaginární lásky (2010). S Dolanem pracovala i na filmu Laurence Anyways (2012). Zahrála si v mnoha filmech, z poslední doby  například v coming-of-age dramatu Falcon Lake.

Chokri působí v Kanadě i ve Francii jako divadelní a filmová herečka, scenáristka a režisérka. Jako režisérka debutovala v roce 2013 krátkým dramatickým filmem Naprosto úžasná (Quelqu'un d'extraordinaire), který získal např. cenu Prix Jutra za nejlepší krátký film a Velkou cenu poroty festivalu South by Southwest. Její první celovečerní film La Femme de mon frère (2019) byl oceněn v sekci Un Certain Regard na MFF v Cannes. Druhý film Chůva s Nadiou Tereszkiewicz, Patrickem Hivonem a Stevem Laplantem v hlavních rolích byl uveden na filmovém festivalu Sundance 2022. Povaha lásky, její zatím poslední celovečerní film, měl premiéru v Cannes 2023 v sekci Un Certain Regard.

Ocenění

  • Cannes 2023, Un Certain Regard - oficiální výběr
  • César 2023 - Nejlepší zahraniční film
„Film Monii Chokri je stejně sebevědomý jako jeho hlavní hrdinka, žena, která umí vyjádřit své touhy, odevzdat se jim nebo je opustit, když cítí, že je to správné.“
Cineuropa
„Scénář je prvotřídní: už na začátku nasadí strhující tempo dialogů ve stylu screwballu a kombinuje cynickou chytrost a klamně lehké zpracování některých nepopiratelně dospělých témat.“
Screen Daily
„"Povaha lásky" se osvěžujícím způsobem soustředí na prožitek nevěrnice, a to ve výrazně komickém módu.“
Variety