Menu

Případ Goldman

22. 2. 2024

Psychopatologický portrét militantního revolucionáře a společnosti zmítané rasismem a nespravedlností, které jsou vysoce nakažlivé i dnes.

Paříž, listopad 1975. Odvolací slyšení krajně levicového židovského aktivisty Pierra Goldmana má začít. Goldman, odsouzený k doživotnímu vězení za čtyři ozbrojené loupeže, z nichž jedna měla za následek smrt dvou žen, odmítá obvinění z vraždy. Masivně sledovaný soudní proces vytvoří z Goldmana romantickou postavu a hrdinu intelektuální levice, i když vztah s jeho mladým právníkem Georgesem Kiejmanem skřípe. Věčný provokatér hlásající své ideály, nepolapitelný a rtuťovitý Goldman uvrhne svůj vlastní proces do chaosu a riskuje rozsudek smrti. Případ Goldman vykresluje psychopatologický portrét militantního revolucionáře, ale také společnosti zmítané vzorci rasismu a nespravedlnosti, které jsou vysoce nakažlivé i dnes.

V kinech a online

Původní název
Le procès Goldman
Rok výroby
2023
Režie
Cédric Kahn
Země
Francie
Scénář
Cédric Kahn, Nathalie Hertzberg
Zvuk
Erwan Kerzanet, Sylvain Malbrant, Olivier Guillaume
Produkce
Benjamin Elalouf, Moonshaker, Tropdebonheur Productions
Jazyk
francouzština
Kamera
Patrick Ghiringhelli
Nosiče
DCP, MP4
Střih
Yann Dedet
Přístupnost
od 15 let
Stopáž
115 min
Hrají
Arieh Worthalter, Arthur Harari, Jeremy Lewin, Christian Mazzuchini, Stéphan Guérin-Tillié
Žánr
drama
Premiéra
22. 2. 2024

Režie

Cédric Kahn začínal jako asistent střihu u filmu Maurice Pialata Pod sluncem satanovým a v roce 1990 režíroval svůj první krátký film Les Dernières Heures du millénaire. Jeho první celovečerní film Bar des rails (1991) byl uveden na MFF v Benátkách, drama Roberto Succo (2001) mělo premiéru na MFF v Cannes. Film Feux rouges (Červená světla) s Carole Bouquet a Jean-Pierrem Darroussinem, byla uvedena v oficiální soutěži Berlinale, dále natočil Letadlo (2005) s Vincentem Lindonem a Isabelle Carré, Lítost (2009) s Valerií Bruni-Tedeschi a Yvanem Attalem nebo Lepší život s Guillaumem Canetem a Leïlou Bekhti. V roce 2018 natočil získal jeho film Modlitba Stříbrného medvěda za nejlepší mužský herecký výkon na MFF v Berlíně.

Kahn je také úspěšným hercem. V roce 2014 získal Zvláštní cenu poroty na filmovém festivalu v San Sebastiànu za film Divoký život s Mathieu Kassovitzem. Mohli jsme ho vidět také ve filmu Studená válka režiséra (2018) Pawla Pawlikowského a dalších.

Ocenění

  • Cannes 2023, Quinzaine des réalisateurs - oficiální výběr
  • César 2023 - Nejlepší herec (Arieh Worthalterú
„Svěží komedie o krizi středního věku z ženského pohledu“
Variety
„Film už na začátku nasadí strhující tempo dialogů ve stylu screwballu a kombinuje cynickou chytrost a klamně lehké zpracování některých nepopiratelně dospělých témat... “
Screen Daily
„Nesmírně okouzlující a vřelý“
Roger-Ebert.com