Menu

Přišla v noci

2. 11. 2023

Kde končí rodinná návštěva a začíná domácí invaze?

Když si pár třicátníků pustí přes práh matku jednoho z nich, netuší, že se právě ocitl v komorním očistci. Poklidný život se pomalu mění v chaotické trosky. Pěstěná šedesátnice Valerie je energická diva, která si krok za krokem podmaňuje nejen prostor bytu, ale i mysl jeho obyvatel. Plíživá domácí invaze nabírá na síle, jistoty se otřásají, hranice soukromí bortí. Mají matky a tchýně vždycky pravdu? Myslí to s námi dobře? A nejsou někdy právě proto těmi největšími monstry? Film Přišla v noci Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara na tenké hraně černého humoru a home invasion hororu rozvíjí situaci, kterou v různých obměnách zažil každý z nás.

V kinech a online

Původní název
Přišla v noci
Rok výroby
2023
Režie
Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček
Země
Česká republika
Scénář
Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček
Zvuk
Michaela Patríková
Produkce
Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar a Šimon Dvořáček
Koprodukce
Česká televize, PFX, Soundsquare, Artcam Films, Drive film factory
Jazyk
Česky
Kamera
Šimon Dvořáček
Nosiče
DCP, MP4
Střih
Jakub Vansa
Přístupnost
Od 12 let
Hudba
Aid Kid
Stopáž
85 min
Hrají
Simona Peková, Annette Nesvadbová, Jiří Rendl, Vladimír Kratina, Judit Bárdos, Denisa Barešová, Michal Kern a další
Žánr
Komedie, horor
Premiéra
2.11.2023

Režie

Režijní dvojice Pavlíček - Vejnar poprvé spolupracovala na scénáři a režii večera Cen české kritiky. Právě tady se zrodil úmysl spojit síly a vytvořit společný film. Vzhledem ke složitému financování volila dvojice alternativní cestu. Film Přišla v noci vznikl jen díky vkladu režisérů a producentů a osobnímu nasazení celého štábu.

 Jan Vejnar (1988) vystudoval režii a scenáristiku na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Do povědomí se zapsal pozoruhodným krátkým filmem Figurant (2019) s Denisem Lavantem v hlavní roli. Ve formálně brilantním a atmosférickém snímku se projevil Janův cit pro režii. S režisérem Davidem Ondříčkem spolupracoval na scénáři snímku Zátopek. V současnosti připravuje samostatný debut Sestra Hana.

Tomáš Pavlíček (1988) má za sebou dva celovečerní filmy, mumblecore z call centra Parádně pokecal (2014) a svéráznou chatařskou rodinnou fresku Chata na prodej (2018). Vedle toho působí na katedře režie na FAMU, kterou vystudoval, a je úspěšným autorem scénářů (mj. Nonstop lahůdky pro Jana Hřebejka).

Ocenění

  • MFF KV 2023  Zvláštní uvedení
  • Festival Finále Plzeň - cena Studentské poroty pro nejlepší celovečerní film
  • Ceny české filmové kritiky - nejlepší film, režie a ženský herecký výkon
  • Český lev -  nejlepší režie, nejlepší herečka v hlavní roli