Menu

Rok vdovy

9. 6. 2021

Jeden telefonát od základu otřese životem tlumočnice Petry. Musí ho začít znovu skládat, kousek po kousku, vteřinu po vteřině.

Fatální zdravotní kolaps jejího manžela způsobí, že se z Petry stane ze dne na den vdova. Jak záhy zjistí, smutek a pocit osamění nejsou jediné výzvy, jimž musí čelit. Nečekaně náročnou část jejího údělu tvoří nespočet administrativních úkonů, které s sebou smrt člověka ve 21. století přináší. Účty, hypotéky, úvěry, energie, operátoři… Aby zastavila propad do existenční nejistoty, musí se Petra stůj co stůj pustit s nepřízní osudu do boje. Niterné drama o ztrátě a nutnosti začít znovu se opírá o výraznou protagonistku, která se přes těžkou ztrátu a všudypřítomný smutek snaží znovu navázat kontakt se svými blízkými i světem, který náhle ztratil smysl... Základním prvkem filmu je detailní charakterová studie a pečlivá práce s herci a prostředím. Rok vdovy je autorským projektem Veroniky Liškové a Eugena Lišky. Veronika je českému publiku známá mj. díky dokumentu o „hodném pedofilovi“ Danielův svět. Rok vdovy je její hraný debut.

V kinech a online

Původní název
Rok vdovy
Režie
Veronika Lišková
Země
ČR, Slovensko
Scénář
Eugen Liška
Produkce
Artcam Films
Koprodukce
Peter Kerekes Film

Režie

Veronika Lišková (1982) je dokumentaristka a režisérka. Vystudovala Katedru teorie kultury na FF UK (2006) a scenáristiku a dramaturgii na FAMU (2009). Její celovečerní debut Danielův svět byl v mezinárodní premiéře uveden v sekci Panorama na festivalu Berlinale a následně byl uveden na festivalech po celém světě (Cena diváků MFDF Ji.hlava 2014, Nominace na Cenu české filmové kritiky aj.). V roce 2015 získala Cenu Pavla Kouteckého za svůj krátký film Kohoutková. Kromě režie spolupracuje jako kurátorka s portálem DAFilms a je také lektorkou programu MyStreetFilm.