Menu

Sólo

31. 10. 2019

Martin P. je mladý argentinský klavírní virtuóz a skladatel, který poslední čtyři roky svého života strávil v ústavu pro duševně choré El Borda v Buenos Aires, největším psychiatrickém zařízení v Latinské Americe.

Dětský hudební génius a nejslibnější talent své generace se nyní pokouší najít způsob jak překonat své psychiatrické onemocnění a vrátit se k životu venku za zdmi sanatoria i na koncertní pódia, zatímco pracuje na své nové skladbě Enfermaria. SÓLO vypráví výjímečný a zároveň univerzální příběh o posedlosti tvorbou a dokonalostí, popisující evoluci lidské bytosti, která čerpá svou sílu ze své citlivosti.

V kinech a online

Původní název
Solo
Rok výroby
2019
Režie
Artemio Benki
Země
Česká republika, Francie, Argentina, Rakousko
Scénář
Artemio Benki
Produkce
Petra Oplatková, Artemio Benki
Koprodukce
Rebecca Houzel, Arash T. Riahi, Sergio Luciano Pra
Kamera
Diego Mendizabal
Nosiče
DCP, MP4
Střih
Valeria Racciopi, Jeanne Oberson
Přístupnost
12+
Stopáž
84 min.
Žánr
dokumentární, životopisný, hudební
Premiéra
31/10/2019
Monopol
bez limitu

Režie

Artemio Benki (21. 4. 1966– 15. 4. 2020) se narodil v Paříži, kde už ve třinácti letech začal pracovat pro rádio jako novinář. V osmnácti letech nastoupil do redakce časopisu L’Autre Journal, kde spolupracoval například s Marguerite Duras nebo Herve Guibertem. V roce 1989 přijel poprvé do Prahy, aby pracoval na svém krátkém filmu o romských uprchlících. V roce 1992 se v Praze usadil a o dva roky později tu založil úspěšnou produkční společnost Sirena Film, v roce 2000 pak distribuční společnost Artcam.

Jako režisér natočil několik krátkých filmů (My Land, 1993, Ostrov na střeše, 2001 a další), podílel se na povídkových filmech Měsíční údolí (1994, producent, autor námětu, spolurežisér) a Praha očima (1999, režisér – povídka Riziko).

Jeho celovečerním debutem byl dokument Sólo (2019), který se stal jedním z nejúspěšnějších českých dokumentů roku. Film Sólo byl vybrán do prestižní sekce l'ACid festivalu v Cannes a získal řadu cen, mimo jiné za nejlepší český film v sekci Česká radost na MFDF Jihlava, nejlepší film na festivalech MakeDox Creative Documentary, Duhok International Film Festival a dalších.

Jako producent pracoval Artemio Benki na celé řadě zahraničních filmů natáčených v Česku, koprodukoval například snímky Královská aféra (2012, režie Nikolaj Arcel, ocenění: Stříbrný medvěd na Berlinale 2012), Marguerite (2015, režie X. Giannoli, ocenění: sedm nominací a čtyři francouzské ceny César, mimojiné pro Čecha Martina Kurela za výpravu, film byl také vybrán do soutěže na MFF v Benátkách), Personal Shopper (2016, režie Olivier Assayas, ocenění: Nejlepší režie na MFF v Cannes 2016), Tanečnice (režie Stéphanie Di Giusto, sekce Un Certain Regard, MFF v Cannes 2016), nebo Humorista (2019, režie Michail Idov).

V roce 2000 založil distribuční společnost Artcam (dnes Artcam Films), která přinášela do českých kin nezávislou a originální zahraniční i českou filmovou produkci. 

Ocenění

 • Cannes 2019,  l'ACid
 • DokuFest | International Documentary and Short Film Festival - Main Competition
 • L' États généraux du film documentaire - Closing Film
 • MakeDox Creative Documentary Film Festival - Onion Award for Best Film in Main Competition
 • Duhok International Film Festival - Golden Leaf Award for Best Film in World Cinema Documentary Competition
 • Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava - Česká radost
 • All About Freedom Festival Gdansk
 • Minsk International Film Festival "Listapad" - Main Documentary Competition
 • Gangneung International Film Festival - Main Documentary Competition
 • Festival international du film Entrevues Belfort
 • Filmar en America Latina Geneve

Ke stažení