Menu

Cesta pustým lesem

14. 12. 2023

Baladický příběh o hledání a o naději v předvečer první světové války

Šumava ukrývá stavení ztracená v horách, řeku Vydru, kostel, faru, močály, poštu, zlatý důl i poustevníkovu boudu. V tomto prostředí se prolínají osudy krásné dívky Anny, utrápené vdovy, jejího věčně opilého muže – pošťáka i dentisty Holoubka, který opustil rodnou Vídeň. V průběhu roku se jejich cesty střetávají, přichází však léto 1914 a do životních příběhů všech zúčastněných rázným způsobem zasáhne válka… Touhy a hledání postav jsou však nadčasové. Hraný debut Ivana Vojnára z roku 1997 uvádíme do kin v nové, remasterované verzi.

V kinech a online

Rok výroby
1997
Režie
Ivan Vojnár
Země
Česko
Scénář
Ivan Arsenjev, Jiří Soukup
Zvuk
Miroslav Hřebejk
Produkce
Galina Šustová, Čestmír Kopecký
Koprodukce
Galina Šustová – Produkce Gaga, Česká televize
Jazyk
česky
Kamera
Jaromír Kačer
Nosiče
DCP, MP4
Střih
Alois Fišárek
Přístupnost
od 12 let
Hudba
Irena a Vojtěch Havlovi
Stopáž
87 min
Hrají
Pavel Landovský, Jana Dolanská, Eliška Sirová, Václav Koubek, Jiří Soukup, Matěj Hádek, Terezka Tobolová, Vojtěch Kristen
Žánr
drama
Premiéra
14. 12. 2023

Režie

Ivan Vojnár (1942) je fotograf, kameraman a režisér. V letech 1960 – 65 vystudoval kameru na pražské FAMU, spolupracoval nejdříve jako kameraman na mnoha českých a slovenských dokumentárních a hraných filmech. Spolupracoval např. s Drahomírou Vihanovou nebo Karlem Vachkem. Od 80. let působí jako režisér dokumentárních a hraných filmů.

Za dokumentární esej V zahradě (1995) o pacientech psychiatrické léčebny získal hlavní cenu v kategorii dokumentů na MFF v Karlových Varech. Dokumentární film Proroci a básníci (2000) měl mezinárodní premiéru na MFF v Rotterdamu a získal cenu diváků na MFDF v Jihlavě. V Rotterdamu byl uveden také Vojnárův celovečerní hraný debut Cesta pustým lesem (1997), který byl následně oceněn u nás i v zahraničí: Český lev v kategorii výtvarný počin, cena za nejlepší kameru na festivalu New European Talent v Barceloně (1998) a cena Matad´or za nejlepší hraný film holandského festivalu Noordelijk FF Leeuwarden (1998). Následující film Lesní chodci (2003) získal Cenu za nejlepší hraný film zemí Visegrádu na festivalu ve Zlíně. I nadále se pak pohybuje v rozkročení mezi dokumentárními a hraným filmem. V roce 2009 natočil celovečerní hraný film Ženy mého muže, následoval dokument s hranými prvky Cinematerapie (2010) a milostné drama Nepravděpodobná romance (2013).

Vojnárův hraný debut Cesta pustým lesem byl v roce 2022  remasterován, o rok později byl uveden na MFF Karlovy Vary. Remastering obrazu proběhl v postprodukčním studiu i/o post za přítomnosti tvůrců filmu - kameramana Jaromíra Kačera, režiséra Ivana Vojnára a producentky Galiny Šustové. 

Ocenění

  • Český lev 1997 za výtvarný počin – ak. arch. Vladimír Labský

  • Čestné uznání Asociace českých kameramanů – Jaromír Kačer (1998)

  • Cena za nejlepší kameru – festival New European Talent (Barcelona, 1998)

  • Hlavní cena Matad’or za nejlepší hraný film – 20. Noordelijk Film Festival Leeuwarden (Holandsko, 1998)