Menu

Chléb a sůl

21. 9. 2023

Kebab, street rap, Chopin

Líné léto na rozpáleném polském sídlišti, kde se dá jen bezcílně poflakovat, pochlastávat a posedávat u prodejny kebabu… Pro Tymoteusze je tohle všechno už jenom vzpomínka, kterou si přijíždí připomenout na prázdniny. Před sebou má vidinu hvězdné kariéry klavírního virtuóze a slavné koncertní síně po celém světě. Doma ho čeká lehce odtažitá matka, mladší bratr a kamarádi z mokré čtvrti, s nimiž musí zabít vlekoucí se čas léta. Pod panelovým ambientem pitek, drog, flirtů a rasistických provokací se ale pomalu rozeznívá temný tón, který věští blížící se tragédii. Chléb a sůl je suverénní debut Damiana Kocura, který připomíná přesně zahranou filmovou partituru. Jedná se o úspornou, přitom pronikavou generační výpověď i drama o tom, jaké je to vrátit se domů a být tam sám sobě cizincem.

V kinech a online

Původní název
Chleb i sól
Rok výroby
2022
Režie
Damian Kocur
Země
Polsko
Scénář
Damian Kocur
Zvuk
Katarzyna Białas, Łukasz Kaczmarski
Produkce
Munk Studio, Canal+ Poland
Koprodukce
Silesia Film Fund; KIVI Rental; King House Michal Sadowski; EXA Studio
Jazyk
polsky, anglicky
Kamera
Tomasz Woźniczka
Střih
Alan Zejer
Přístupnost
od 12 let
Stopáž
99 min
Hrají
Tymoteusz Bies, Jacek Bies, Dawid Piejko,Nikola Raczko, Nadim Suleiman, Nadeem Shalave
Žánr
drama
Premiéra
21. 9. 2023

Režie

Damian Kocur je režisér, scenárista a kameraman. Vystudoval Filmovou školu Krzysztofa Kieslowského v Katovicích a Filmovou školu v Lodži. Jeho celovečerní debut Chléb a sůl měl premiéru na MFF v Benátkách v sekci Horizonty, kde získal zvláštní cenu poroty.

Natočil několik krátkých filmů, z nichž Ještě je den (Dalej jest dzień) získal cenu za nejlepší krátký film na MFF v Terstu, Clermont-Ferrandu a v Krakově.  Film byl také zařazen do výběru 16ti evropských filmů usilujících o nominaci na Oscara a je jedním z jedenácti snímků z celého světa, které byly v uplynulém roce prezentovány v muzeu MoMA v New Yorku.

 

Ocenění

  • MFF Benátky 2022 - sekce Horizonty - Zvláštní cena poroty
  • Polské filmové ceny 2022 - 3 nominace (Nejlepší film, Nejlepší režie, Nejlepší scénář) a cena za Objev roku