Menu

Portrét dívky v plamenech

26. 12. 2019

Bretaň, Francie, rok 1760. Talentovaná malířka Marianne dostane zadání odjet do panského domu na izolovaném ostrově a namalovat tam svatební portrét Héloise.

Bretaň, Francie, rok 1760. Talentovaná malířka Marianne dostane zadání odjet do panského domu na izolovaném ostrově a namalovat tam svatební portrét Héloise – mladé dívky z bohaté rodiny, která na přání své matky právě opustila klášter, aby se provdala do Milána. Héloise domluvenému manželství vzdoruje tím, že se odmítá nechat portrétovat, Marianne proto hraje roli najaté společnice a maluje svůj objekt po večerech zpaměti. Mezi oběma dívkami postupně roste vzájemná přitažlivost umocněná blížícím se koncem svobody. Mistrovské dílo francouzské režisérky Céline Sciammy si z letošního festivalu v Cannes odneslo prestižní Queer Palm a Cenu za nejlepší scénář.

V kinech a online

Původní název
Portrait de la jeune fille en feu
Rok výroby
2019 
Režie
Céline Sciamma
Země
Francie
Scénář
Céline Sciamma
Jazyk
francouzsky s českými titulky
Kamera
Claire Mathon
Nosiče
DCP, MP4
Střih
Julien Lacheray
Přístupnost
bez omezení
Hudba
Jean-Baptiste de Laubier
Stopáž
119 min.
Hrají
Valeria Golino, Adèle Haenel, Noémie Merlant, Luàna Bajrami
Žánr
drama, romance
Premiéra
26/12/2020
Monopol
20/10/2024

Režie

Francouzská režisérka Céline Sciamma (1980), která ve své minimalistické tvorbě akcentuje témata identity, sexuality, přátelství a konfliktů dospívání, vystudovala francouzskou literaturu na pařížské Université Nanterre a současně i film na La Fémis se specializací na scenáristiku (jako scenáristka je podepsána pod výraznými tituly jako je Téchiného drama V sedmnácti či animovaný Můj život cuketky). Pozornost vzbudila už svým celovečerním debutem Akvabely (Naissance des pieuvres, 2007), který byl s úspěchem promítán na festivalu v Cannes. Její druhý celovečerní snímek Klukanda (Tomboy, 2011) získal cenu Teddy na Berlinale, zatímco následující titul Holčičí parta (Bande de filles, 2014) měl premiéru v canneské sekci Directors' Fortnight. Nejnovější film francouzské autorky Portrét dívky v plamenech (2019) už se objevil v Cannes v hlavní soutěži, sklidil fantastické recenze a díky dvěma oceněním je dosud jejím největším úspěchem.

 

 

Ocenění

  • Nejlepší scénář, Cannes 2019
  • Queer Palm, Cannes 2019
  • Nejlepší scénář, Evropské filmové ceny 2019

 

 

Ke stažení